Councillor Ross Lambie

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Surgeries
  • Register of Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
Councillor Ross Lambie
Elected:
06 May 2022
First Elected
06 May 2022
Party:
Scottish Conservative and Unionist Party
Ward:
04 - Clydesdale South
Work Telephone No:
01698 455855
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 6 May 2022  

Party Representation History

PartyFromTo
Scottish Conservative and Unionist PartyFri 6 May 2022

Ward Representation History

WardFromTo
04 - Clydesdale SouthFri 6 May 2022

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
10 May 202217 May 2022

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Born in Lanark

Date of Birth - 23/10/1983

B. Arch (hons) 1st Class RIBA RIAS ARB

Monday 10th October 2022 in Coalburn Leisure Centre, School Road, Coalburn, ML11 0LP from 3.00pm to 4.00pm. 

Monday 10th October 2022 in St Bride's Centre, Douglas, ML11 0PT from 4.00pm to 5.00pm. 

No surgeries will be held during School holidays, Public holidays and Council recess periods.