Housing and Technical Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 24 of 24 meetings found in selected date range
05 May 202110:0012:00By Microsoft TeamsOccurred
30 June 202110:0012:00Committee Room 1Scheduled 
29 September 202110:0012:00Committee Room 1Scheduled 
08 December 202110:0012:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 27 members/vacancies that match search criteria
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Archie Buchanan Member 27/06/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Janine Calikes Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Depute Chair 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Andy Carmichael Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Margaret Cooper Member 27/08/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy Corbett Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex AllisonSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter BroganSubstitute 15/08/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Mary DonnellySubstitute 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel DormanSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Fiona DryburghSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant HoseSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Pauline MacRae
pauline.macrae@southlanarkshire.gov.uk
01698 454108

Other Information