Community and Enterprise Resources Committee

01 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 14 meetings found in selected date range
03 October 201714:0016:00Committee Room 1Occurred
12 December 201714:0016:00Committee Room 1Occurred
06 March 201814:0016:00Committee Room 1Occurred
22 May 201814:0016:00Committee Room 1Occurred
21 August 201814:0016:00Committee Room 1Occurred
30 October 201814:0016:00Committee Room 1Occurred
22 January 201914:0016:00Committee Room 1Occurred
19 March 201914:0016:00Committee Room 1Occurred
04 June 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled
03 September 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 27 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor John Anderson Chair 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Margaret Cooper Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Peter Craig Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel Dorman Depute Chair 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Joe Fagan Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor George Greenshields Member 01/02/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Graeme Horne Member 30/08/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le Blond Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex AllisonSubstitute 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Jackie BurnsSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie CallaghanSubstitute 22/12/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret CowieSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Maureen DevlinSubstitute 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Mary DonnellySubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Fiona DryburghSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Allan FalconerSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Eric HolfordSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 18/05/2017 - current
Joyce McDonald
joyce.mcdonald@southlanarkshire.gov.uk
01698 454521

Other Information