Finance and Corporate Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 16 of 16 meetings found in selected date range
11 December 201914:0016:00Council ChamberScheduled
04 March 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
20 May 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
19 August 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
28 October 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
20 January 202114:0016:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 26 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex Allison Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Anderson Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter Brogan Member 25/10/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Peter Craig Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Maureen Devlin Member 25/10/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel Dorman Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Joe Fagan Member 25/10/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Geri Gray Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Grant Ferguson Member 25/09/2019 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor John BradleySubstitute 25/10/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert BrownSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Andy CarmichaelSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy CorbettSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mary DonnellySubstitute 25/10/2017 - current
Independent Group
Councillor George GreenshieldsSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian HarrowSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Martin LennonSubstitute 11/12/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Katy LoudonSubstitute 25/10/2017 - current
Stuart McLeod
stuart.mcleod@southlanarkshire.gov.uk
01698 454815

Other Information