Executive Committee

25 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 32 meetings found in selected date range
25 September 201910:00TBCCommittee Room 1Scheduled
06 November 201910:00TBCCommittee Room 1Scheduled
04 December 201910:00TBCCouncil ChamberScheduled
29 January 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
26 February 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
25 March 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
13 May 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
24 June 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
12 August 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
23 September 202010:00TBCCommittee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 28 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex Allison Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Anderson Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Bradley Member 22/12/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Jackie Burns Member 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Depute Chair 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 26/06/2019 - current
Independent Group
Councillor Margaret Cooper Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Peter Craig Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Labour Party
Councillor Andy CarmichaelSubstitute 11/12/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy CorbettSubstitute 28/03/2018 - current
Independent Group
Councillor George GreenshieldsSubstitute 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Graeme HorneSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant HoseSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Mark McGeeverSubstitute 28/08/2019 - current
Gordon Bow
gordon.bow@southlanarkshire.gov.uk
01698 454719

Other Information