Councillor Maureen Chalmers

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Surgeries
  • Register of Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
Councillor Maureen Chalmers
Elected:
05 May 2017
First Elected::
05 May 2017
Party:
Scottish National Party
Ward:
15 - Blantyre
Work Telephone No:
01698 454211
Mobile Telephone No:
07388 955018
Job Title:
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Fri 5 May 2017  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Scottish National PartyFri 5 May 2017

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
15 - BlantyreFri 5 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
 Page 1 of 4, items 1 to 5 of 16.
Appeals Panel Member18 May 2017
Climate Change and Sustainability Committee Depute Chair31 March 2020
Community and Enterprise Resources Committee Member18 May 2017
Conference Allocation Committee Depute Chair13 February 2019
Employee Issues Forum Substitute18 May 2017

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Date of Birth - 25/04/1957

05/05/2017 - Educated - Holy Cross High School.  Open University - BA Open

05/05/2017 - Born Hamilton.  Lived in Blantyre for 19 years.

05/05/2017 - Joined SNP in 2015.

05/05/2017 - Worked in the Voluntary Sector for 30 years.

Depute Leader of the Council (ex officio) wef 18.5.17

1st Tuesday of each month in Priestfield Hall, Main Street, Blantyre from 12.30pm to 1.30pm.

2nd Wednesday of each month in Calderside Academy, Calder Street, Blantyre from 7.00pm to 8.00pm.

3rd Saturday of each month in TACT Community Hall, 150 Hillview Drive, Blantyre from 10.00am to 11.00am. 

No surgeries held on School Holidays, Public Holidays and Council recess periods.