Social Work Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 35 of 35 meetings found in selected date range
21 August 2024 - 10:00 : 12:00Hybrid - Committee Room 1Scheduled 
30 October 2024 - 10:00 : 12:00Hybrid - Committee Room 1Scheduled 
29 January 2025 - 10:00 : 12:00Hybrid - Committee Room 1Scheduled 
26 March 2025 - 10:00 : 12:00Hybrid - Committee Room 1Scheduled 
11 June 2025 - 10:00 : 12:00Hybrid - Committee Room 1Scheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 26 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex Allison Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor John Anderson Member 31/01/2024 - current
Scottish National Party
Councillor John Bradley Member 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter Brogan Member 18/05/2022 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Archie Buchanan Member 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Mathew Buchanan Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Janine Calikes Member 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Maureen Devlin Member 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Mary Donnelly Member 18/05/2022 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Maureen ChalmersSubstitute 18/05/2022 - current
Independent Group
Councillor Margaret CooperSubstitute 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy CorbettSubstitute 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret CowieSubstitute 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Colin DewarSubstitute 31/01/2024 - current
Scottish National Party
Councillor Geri GraySubstitute 18/05/2022 - current
Scottish Labour Party
Councillor Susan KerrSubstitute 05/01/2023 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ross LambieSubstitute 18/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 18/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Elaine McDougallSubstitute 18/05/2022 - current
Tracy Slater
tracy.slater@southlanarkshire.gov.uk
07385 370089

Other Information