Executive Committee

25 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 45 meetings found in selected date range
04 November 202010:00TBCBy Microsoft TeamsOccurred
16 December 202010:00TBCBy Microsoft TeamsOccurred
13 January 202110:0012:00By Microsoft TeamsScheduled
10 February 202110:00TBCBy Microsoft TeamsOccurred
24 February 202110:0011:00By Microsoft TeamsOccurred
10 March 202110:00TBCBy Microsoft TeamsOccurred
28 April 202110:00TBCBy Microsoft TeamsScheduled
26 May 202110:00TBCCouncil ChamberScheduled 
23 June 202110:00TBCCommittee Room 1Scheduled 
25 August 202110:00TBCCommittee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
123
Page 3 of 3, Displaying items 21 to 29 of 29 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Jim McGuigan Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Gladys Miller Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Lynne Nailon Member 26/02/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard Nelson Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Ross Chair/ex officio 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor David Shearer Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Jim Wardhaugh Member 27/08/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Josh Wilson Member 18/05/2017 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Labour Party
Councillor Andy CarmichaelSubstitute 11/12/2017 - current
Independent Group
Councillor George GreenshieldsSubstitute 19/12/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian HarrowSubstitute 16/12/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Graeme HorneSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant HoseSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 26/02/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Pauline MacRae/Lynn Paterson
pauline.macrae@southlanarkshire.gov.uk
01698 45 4108/4669

Other Information