Executive Committee

25 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 1 of 5, Displaying meetings 1 to 10 of 45 meetings found in selected date range
30 August 201710:0000:00Committee Room 1Scheduled
27 September 201710:0000:00Committee Room 1Scheduled
08 November 201710:0000:00Committee Room 1Scheduled
06 December 201710:0000:00Committee Room 1Scheduled
31 January 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled
28 February 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled
28 March 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled
16 May 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled
27 June 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled
15 August 201810:0000:00Committee Room 1Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 29 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex Allison Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Anderson Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Bradley Member 22/12/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Depute Chair 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 26/06/2019 - current
Independent Group
Councillor Margaret Cooper Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy Corbett Member 16/12/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Peter Craig Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Labour Party
Councillor Andy CarmichaelSubstitute 11/12/2017 - current
Independent Group
Councillor George GreenshieldsSubstitute 19/12/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian HarrowSubstitute 16/12/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Graeme HorneSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant HoseSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 26/02/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Pauline MacRae/Lynn Paterson
pauline.macrae@southlanarkshire.gov.uk
01698 45 4108/4669

Other Information