East Kilbride Area Committee

25 July 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 21 meetings found in selected date range
12 February 202014:0016:00Council Chamber, East Kilbride Civic CentreOccurred
29 April 202014:0016:00By Delegated AuthorityScheduled
23 June 202014:0016:00By Delegated AuthorityScheduled
23 September 202014:0016:00By Microsoft Teams and Committee Room 1Scheduled
02 December 202014:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
24 February 202114:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
24 March 202114:0015:00By Microsoft TeamsOccurred
12 May 202114:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
11 August 202114:0016:00Council Chamber, East Kilbride Civic CentreScheduled 
06 October 202114:0016:00Council Chamber, East Kilbride Civic CentreScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor John Anderson Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Archie Buchanan Chair 21/11/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Margaret Cooper Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel Dorman Depute Chair 21/11/2018 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Fiona Dryburgh Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Joe Fagan Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Geri Gray Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Grant Ferguson Member 29/08/2019 - current
Tracy Slater
tracy.slater@southlanarkshire.gov.uk
01698 454719

Other Information