Cambuslang and Rutherglen Area Committee

25 July 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 21 meetings found in selected date range
19 November 201914:0016:00Cambuslang Institute, General Purpose RoomOccurred
11 February 202014:0016:00Rutherglen Town Hall, Tower RoomOccurred
28 April 202014:0016:00By Delegated AuthorityOccurred
23 June 202014:0016:00By Delegated AuthorityOccurred
22 September 202014:0016:00By Microsoft Teams and Committee Room 2Occurred
01 December 202014:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
23 February 202114:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
11 May 202114:0016:00By Microsoft TeamsScheduled
10 August 202114:0016:00Cambuslang Institute, General Purpose RoomScheduled 
05 October 202114:0016:00Rutherglen Town Hall, Tower RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor John Bradley Depute Chair 22/12/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter Brogan Member 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Janine Calikes Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret Cowie Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Alistair Fulton Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le Blond Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Martin Lennon Member 23/11/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Katy Loudon Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Carol Nugent Chair 22/12/2017 - current
Pauline MacRae/Lynn Paterson
lynn.paterson@southlanarkshire.gov.uk
01698 454108/454669

Other Information