Licensing Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 45 meetings found in selected date range
25 June 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
20 August 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
03 September 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
24 September 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
29 October 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
12 November 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
03 December 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
21 January 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
04 February 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
25 February 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 27 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Andy Carmichael Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy Corbett Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mary Donnelly Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Geri Gray Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor George Greenshields Member 01/02/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Lynsey Hamilton Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark Horsham Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant Hose Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Martin Lennon Member 13/12/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex AllisonSubstitute 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Jackie BurnsSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Janine CalikesSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret CowieSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Maureen DevlinSubstitute 11/12/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Joe FaganSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard LockhartSubstitute 13/02/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Ian McAllanSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Carol NugentSubstitute 18/05/2017 - current
Carol Lyon
carol.lyon@southlanarkshire.gov.uk
01698 455652

Other Information