Petitions Committee

27 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
24 June 201914:0016:00Committee Room 2Occurred
27 August 201915:0017:00Committee Room 1Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Independent Group
Councillor Jackie Burns Chair 01/05/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Member 15/08/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Mary Donnelly Member 15/08/2018 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Fiona Dryburgh Member 28/08/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian Harrow Member 23/09/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Mark Horsham Member 15/08/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Eileen Logan Member 15/08/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Lynne Nailon Member 28/08/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Graham Scott Member 15/08/2018 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor John AndersonSubstitute 15/08/2018 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert BrownSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen ChalmersSubstitute 15/08/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry ConverySubstitute 15/08/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Martin Grant HoseSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Monique McAdamsSubstitute 15/08/2018 - current
Carol Lyon
carol.lyon@southlanarkshire.gov.uk
01698 455652

Other Information