Risk and Audit Scrutiny Committee

27 June 2018 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 18 of 18 meetings found in selected date range
21 September 202014:0016:00By Microsoft Teams and Committee Room 1Scheduled
16 November 202011:0013:00By Microsoft TeamsScheduled
09 December 202010:0012:00By Microsoft TeamsScheduled
03 March 202110:0012:00By Microsoft TeamsOccurred
22 June 202114:0016:00By Microsoft TeamsOccurred
15 September 202110:0012:00Committee Room 2Scheduled 
17 November 202110:0012:00Committee Room 2Scheduled 
26 January 202210:0012:00Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Chair 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter Brogan Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Mary Donnelly Member 27/06/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Grant Ferguson Member 25/09/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Martin Lennon Member 27/06/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Julia Marrs Member 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Davie McLachlan Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Carol Nugent Member 27/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Jared Wark Member 28/08/2019 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor Janine CalikesSubstitute 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret CowieSubstitute 27/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Eric HolfordSubstitute 13/02/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Bert ThomsonSubstitute 27/06/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Elizabeth-Anne McGonigle
elizabeth-anne.mcgonigle@southlanarkshire.gov.uk
01698 454521

Other Information