Housing and Technical Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 17 of 17 meetings found in selected date range
20 March 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
05 June 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
04 September 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
13 November 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
05 February 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
01 April 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
17 June 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 26 members/vacancies that match search criteria
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Archie Buchanan Member 27/06/2018 - current
Independent Group
Councillor Jackie Burns Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Janine Calikes Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Depute Chair 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Andy Carmichael Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy Corbett Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 14 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Richard NelsonSubstitute 13/02/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Bert ThomsonSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret B WalkerSubstitute 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor David WatsonSubstitute 19/12/2018 - current
Carol Lyon
carol.lyon@southlanarkshire.gov.uk
01698 455652

Other Information