Housing and Technical Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 17 of 17 meetings found in selected date range
20 March 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
05 June 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
04 September 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
13 November 201910:0012:00Committee Room 1Scheduled 
05 February 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
01 April 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 
17 June 202010:0012:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying items 21 to 26 of 26 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor John Ross ex officio 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor David Shearer Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Collette Stevenson Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Jared Wark Member 13/02/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Josh Wilson Chair 18/05/2017 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex AllisonSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter BroganSubstitute 15/08/2018 - current
Independent Group
Councillor Margaret CooperSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mary DonnellySubstitute 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel DormanSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Mark McGeeverSubstitute 18/05/2017 - current
Carol Lyon
carol.lyon@southlanarkshire.gov.uk
01698 455652

Other Information