Housing and Technical Resources Committee

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 17 meetings found in selected date range
04 October 201710:0012:00Committee Room 1Occurred
13 December 201710:0012:00Committee Room 1Occurred
21 February 201810:0012:00Committee Room 1Occurred
07 March 201810:0012:00Committee Room 1Occurred
23 May 201810:0012:00Committee Room 1Occurred
22 August 201810:0012:00Committee Room 1Occurred
31 October 201810:0012:00Committee Room 1Occurred
21 November 201814:0015:00Committee Room 1Occurred
23 January 201910:0012:00Committee Room 1Occurred
06 February 201914:0015:00Committee Room 1Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 26 members/vacancies that match search criteria
Scottish Liberal Democrats
Councillor Robert Brown Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Archie Buchanan Member 27/06/2018 - current
Independent Group
Councillor Jackie Burns Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Janine Calikes Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Graeme Campbell Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie Callaghan Depute Chair 27/06/2018 - current
Scottish Labour Party
Councillor Andy Carmichael Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Maureen Chalmers Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Gerry Convery Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Poppy Corbett Member 18/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex AllisonSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter BroganSubstitute 15/08/2018 - current
Independent Group
Councillor Margaret CooperSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mary DonnellySubstitute 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel DormanSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mark HorshamSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le BlondSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Hugh MacdonaldSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Catherine McClymontSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Mark McGeeverSubstitute 18/05/2017 - current
Carol Lyon
carol.lyon@southlanarkshire.gov.uk
01698 455652

Other Information