Planning Local Review Body

18 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 25 of 25 meetings found in selected date range
06 September 202110:3012:30Committee Room 5Scheduled 
04 October 202110:3012:30Committee Room 5Scheduled 
15 November 202110:3012:30Committee Room 5Scheduled 
13 December 202110:3012:30Committee Room 5Scheduled 
14 February 202210:3012:30Committee Room 5Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Alex Allison Member 13/02/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Maureen Devlin Member 28/08/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Isobel Dorman Chair 29/05/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Mark Horsham Depute Chair 29/05/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ann Le Blond Member 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Davie McLachlan Member 29/05/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Graham Scott Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor David Shearer Member 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Jim Wardhaugh Member 18/05/2017 - current
Vacancy  

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor John BradleySubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Walter BroganSubstitute 28/08/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Stephanie CallaghanSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Margaret CowieSubstitute 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian HarrowSubstitute 23/09/2020 - current
Scottish Labour Party
Councillor Martin LennonSubstitute 11/12/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Katy LoudonSubstitute 18/05/2017 - current
Independent Group
Councillor Joe LoweSubstitute 27/08/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Lynne NailonSubstitute 13/02/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Collette StevensonSubstitute 19/12/2018 - current
Stuart McLeod
stuart.mcleod@southlanarkshire.gov.uk
01698 454815

Other Information